Nebožtík na rodinném portrétu. Elton John bez cenzury. Příběh milostného trojúhelníku

ČT art v týdnu od 21. března

televize
Foto: Unsplash – Glenn Carstens-Peters

Pondělí 21. března, 21:45

Nehoda

Protagonisté pořadu Nehoda Jak naaranžovat nebožtíka tak, aby působil na rodinném portrétu živý? Protagonisté tanečního filmu Nehoda na společném snímku, foto: archiv ČT –⁠ Radek Miča

Norsko-český koprodukční taneční film natáčený ve studiu na Kavčích horách. Jak naaranžovat nebožtíka tak, aby působil na rodinném portrétu živý? Tančí se na hudbu Eugena Ysaye v živém podání špičkové norské houslistky Vilde Frang. Středometrážní, půlhodinová Nehoda je třetím filmem v řadě „baletů z uzavřených místností“ norských tvůrců Jo Stromgrena a Stein-Rogera Bulla. Kromě Nataši Novotné a Václava Kuneše ze souboru současného tance 420People účinkují také Rostislav Novák st., Jo Strømgren a další.

Úterý 22. března, 21:30

ArtZóna

Jiří Jelínek Hlavním hostem ArtZóny bude divadelní režisér Jiří Jelínek, foto: archiv ČT

Pozvání do studia ArtZóny přijal Jiří Jelínek, divadelní režisér, herec, člen kapely Bombarďák a také tvůrce komiksové postavičky Fagi. Rubrika Týden nabídne recenzi na v pořadí už třetí knihu fotografického projektu Martina Gabriela Pavla s názvem DPBBBV 2020. Spolu s bohemistkou a překladatelkou Irynou Zabiiaka vás ArtZóna pozve také na koncert Společné kořeny, který podpoří ukrajinské rodiny v České republice, a chce poukázat na blízkost lidové kultury ukrajinské, moravské a slovenské. Fenomén se tentokrát spolu s literárním publicistou Liborem Staňkem a básníkem a redaktorem Seznam Zpráv Jonášem Zbořilem zaměří na současnou českou poezii, konkrétně na díla Bernadety Babákové, Radka Štěpánka, Luboše Svobody nebo Nely Bártové.

Čtvrtek 24. března, 22:30

Artmix

Uměleckoprůmyslové muzeum Pohled do expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, foto: archiv ČT

Březnový měsíčník o vizuálním umění se bude věnovat sklu. Tento rok byl totiž Valným shromážděním OSN vyhlášen Mezinárodním rokem skla a Česká republika je považována za kolébku sklářských mistrů s pověstí vysoké kvality a brilantního provedení. Artmix se kromě jiného zaměří na to, jak se sklo uplatňuje v oblasti designu a umění dnes. V této souvislosti stojí za pozornost cyklus Fenomén českého skla, který nyní běží na ČT art.

Pátek 25. března, 20:40

Elton John: Bez cenzury

Elton John Elton John patří mezi globální celebrity a BBC poskytl v roce 2019 pozoruhodný rozhovor, foto: archiv ČT

Legendární britský hudebník Elton John si ve svém domě na jihu Francie povídal s irským hercem a moderátorem Grahamem Nortonem, který se nevyhýbal kontroverznějším otázkám. Pro televizi BBC v roce 2019 tak vznikl exkluzivní rozhovor, v němž se Elton John vrací do úplného dětství, do divokých let své kariéry, ale reflektuje také současnost, kdy si užívá status celosvětové hvězdy.

Pátek 25. března, 22:40

Apollo 2021

Annet X Jednou z výrazných tváří dokumentu je i rapperka Annet X, která si letos odnesla cenu Apollo 2021 za album Až budu velká, chci být Aneta Charitonová, repro: ČT art

Ceny české hudební kritiky Apollo hledají a reflektují nové originální postupy na tuzemské hudební scéně. Dokument filmového režiséra a publicisty Šimona Šafránka, který bude možné zhlédnout na ČT art v pátek, se ptá: jaká je síla ženského hlasu? Jak se v důsledku covidové pandemie proměnily způsoby prezentace a konzumace hudebního obsahu? Proč jsou nyní populárnější jednotlivci spíše než kapely?

Sobota 26. března, 22:35

Nesnesitelná lehkost bytí

Daniel Day-Lewis (Tomáš) a Lena Olin (Sabina) Daniel Day-Lewis (Tomáš) a Lena Olinová (Sabina) ve filmu Nesnesitelná lehkost bytí podle slavného románu Milana Kundery, foto: archiv ČT

Kdo by snad ještě neviděl tento film, který Milana Kunderu rozladil natolik, že již nikdy nesvolil k žádné další adaptaci svých knih, má možnost. Snímek podle autorova stejnojmenného románu natočil v roce 1988 americký režisér a scenárista Philip Kaufman. Příběh Tomáše (Daniel Day-Lewis), Sabiny (Lena Olinová) a Terezy (Juliette Binocheová) je situován do komunistického Československa. Okupační scény z roku 1968 se tehdy točily v Lyonu, ostatně ve Francii vznikla většina této adaptace.

Související