Nebožtík na rodinném portrétu. Elton John bez cenzury. Příběh milostného trojúhelníku
ČT art v týdnu od 21. března
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 21. března, 21:45
Jak naaranžovat nebožtíka tak, aby působil na rodinném portrétu živý? Protagonisté tanečního filmu Nehoda na společném snímku, foto: archiv ČT – Radek Miča
Norsko-český koprodukční taneční film natáčený ve studiu na Kavčích horách. Jak naaranžovat nebožtíka tak, aby působil na rodinném portrétu živý? Tančí se na hudbu Eugena Ysaye v živém podání špičkové norské houslistky Vilde Frang. Středometrážní, půlhodinová Nehoda je třetím filmem v řadě „baletů z uzavřených místností“ norských tvůrců Jo Stromgrena a Stein-Rogera Bulla. Kromě Nataši Novotné a Václava Kuneše ze souboru současného tance 420People účinkují také Rostislav Novák st., Jo Strømgren a další.
Úterý 22. března, 21:30
Hlavním hostem ArtZóny bude divadelní režisér Jiří Jelínek, foto: archiv ČT
Pozvání do studia ArtZóny přijal Jiří Jelínek, divadelní režisér, herec, člen kapely Bombarďák a také tvůrce komiksové postavičky Fagi. Rubrika Týden nabídne recenzi na v pořadí už třetí knihu fotografického projektu Martina Gabriela Pavla s názvem DPBBBV 2020. Spolu s bohemistkou a překladatelkou Irynou Zabiiaka vás ArtZóna pozve také na koncert Společné kořeny, který podpoří ukrajinské rodiny v České republice, a chce poukázat na blízkost lidové kultury ukrajinské, moravské a slovenské. Fenomén se tentokrát spolu s literárním publicistou Liborem Staňkem a básníkem a redaktorem Seznam Zpráv Jonášem Zbořilem zaměří na současnou českou poezii, konkrétně na díla Bernadety Babákové, Radka Štěpánka, Luboše Svobody nebo Nely Bártové.
Čtvrtek 24. března, 22:30
Pohled do expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, foto: archiv ČT
Březnový měsíčník o vizuálním umění se bude věnovat sklu. Tento rok byl totiž Valným shromážděním OSN vyhlášen Mezinárodním rokem skla a Česká republika je považována za kolébku sklářských mistrů s pověstí vysoké kvality a brilantního provedení. Artmix se kromě jiného zaměří na to, jak se sklo uplatňuje v oblasti designu a umění dnes. V této souvislosti stojí za pozornost cyklus Fenomén českého skla, který nyní běží na ČT art.
Pátek 25. března, 20:40
Elton John patří mezi globální celebrity a BBC poskytl v roce 2019 pozoruhodný rozhovor, foto: archiv ČT
Legendární britský hudebník Elton John si ve svém domě na jihu Francie povídal s irským hercem a moderátorem Grahamem Nortonem, který se nevyhýbal kontroverznějším otázkám. Pro televizi BBC v roce 2019 tak vznikl exkluzivní rozhovor, v němž se Elton John vrací do úplného dětství, do divokých let své kariéry, ale reflektuje také současnost, kdy si užívá status celosvětové hvězdy.
Pátek 25. března, 22:40
Jednou z výrazných tváří dokumentu je i rapperka Annet X, která si letos odnesla cenu Apollo 2021 za album Až budu velká, chci být Aneta Charitonová, repro: ČT art
Ceny české hudební kritiky Apollo hledají a reflektují nové originální postupy na tuzemské hudební scéně. Dokument filmového režiséra a publicisty Šimona Šafránka, který bude možné zhlédnout na ČT art v pátek, se ptá: jaká je síla ženského hlasu? Jak se v důsledku covidové pandemie proměnily způsoby prezentace a konzumace hudebního obsahu? Proč jsou nyní populárnější jednotlivci spíše než kapely?
Sobota 26. března, 22:35
Daniel Day-Lewis (Tomáš) a Lena Olinová (Sabina) ve filmu Nesnesitelná lehkost bytí podle slavného románu Milana Kundery, foto: archiv ČT
Kdo by snad ještě neviděl tento film, který Milana Kunderu rozladil natolik, že již nikdy nesvolil k žádné další adaptaci svých knih, má možnost. Snímek podle autorova stejnojmenného románu natočil v roce 1988 americký režisér a scenárista Philip Kaufman. Příběh Tomáše (Daniel Day-Lewis), Sabiny (Lena Olinová) a Terezy (Juliette Binocheová) je situován do komunistického Československa. Okupační scény z roku 1968 se tehdy točily v Lyonu, ostatně ve Francii vznikla většina této adaptace.