RapStory: Smack One – nikdy neuhasit oheň

Smack One
Smack One

Když ovšem v polovině nulté dekády začal Smack One (vlastním jménem Jakub Janeček, ročník 1986) „lokalizovat“ britský styl grime do tuzemského prostředí, nejdřív to úplně nevypadalo, že by to mohlo fungovat. Po jeho skupině IsCream Boyz létaly na festivalech kelímky s pivem, Smack One to ovšem nevzdal a žánr – míchající rychlý rap s úderností klubové hudby – dokázal v Česku etablovat. Navíc pořádal v Praze koncerty britským hvězdám a ony ho na oplátku zvaly do Londýna. Smack One se stal plnohodnotným členem grimeové komunity. Vystupoval i na rádiu Rinse FM a hostoval na deskách britských hvězd.

Počínaje průlomovým albem P´s a Love z roku 2014, za nějž dostal svého prvního Anděla, Smack One přirozeně vplul do domácích rapových vod. Spolupracoval s ostatními rappery, pomáhal objevovat nové talenty, jako byli Opak Dissu nebo Dollar Prync a některé z nich vydával na svém labelu Archetyp51.

Smack One Covery trilogie Chimera: Chimera pt. 1: Lion (2020), Chimera pt. 2: Goat (2020), Chimera pt. 3: Snake (2021), repro: archetyp51.com

Smackovy desky vypráví příběh mladíka, který byl vždy tak trochu outsider, ale ze své jinakosti a zarytosti udělal svoji největší zbraň. Nemá žádné problémy mluvit o politice nebo ekologii a hlavně poslední desky z trilogie Chimera jsou věnované hledání pozitivních alternativ k nihilistickému rapovému životnímu stylu. Už skoro dekádu patří Smack One k nejpopulárnějším rapperům v Česku a zároveň se nezdá, že by z jeho hudby vyprchal oheň.

Související