Nastražené uši. Červnové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly 2022

Vinyla výběr červen 2022
repro: ČT art

obal alba Obal kompilace Future Jiskří vol. 1, repro: Bandcamp

Různí: Future Jiskří vol. 1

Kolektiv Future Jiskří vznikl jako pražská „buňka“ elektronických producentů a interpretů, kteří se hlásí k aktuální vlně hyperpopu. Uvedli se nejprve klubovými (i outdoorovými) večírky stejného jména – první proběhl vloni v červenci na „Stalinovi“ na pražské Letné. Dalším počinem je první tuzemská kompilace tohoto žánru. Nechybí na ní její zakladatelé Toyota Vangelis, Litterbin a Nevinnost a jejich častá spolupracovnice Miss Petty. Ke slyšení rovněž jsou dosud nevydané počiny od Wierdsky, Space Love nebo BoLs/sLoB. Zastoupen je aktuální držitel Vinyly Oliver Torr či několikrát na ni nominovaný Aid Kid (Kittchen, Zvíře jménem Podzim), který zde prezentuje svoji novou spolupráci s Katarzií. Nechybí Pavla Bastlová aka Tokyo Drift, která se v únoru stala vítězkou Bastl Electonic Track, soutěže pro mladé elektronické producenty (organizuje Vinyla ve spolupráci s Bastl Instruments). Future Jiskří vol. 1 se křtí 2. července v pražském Paláci Akropolis a kompilace je zdarma ke stažení.

Vyšlo 1. června na Future Jiskří.

obal alba Obal druhého alba skupiny Dingo je dílem Mikoláše Ziky, repro: Bandcamp

Dingo: Small Town

Skupina Dingo zaujala před třemi lety eponymním debutem, na němž se vracela ke zvuku dřevní country, jenž na domácí indie scéně není zrovna běžný. Nyní je tu deskou Small Town; znovu čerpá inspiraci z country a je také kompletně nazpívaná v angličtině. O všechny písně se postaral frontman Michal Drozen, jemuž v Dingo sekundují Mikoláš Zika, Štěpán Dlouhý, Jan Kostohryz a bubeník Šimon Bierhanzl. První jmenovaný se postaral o obal desky. Dingo je parta složená z architektů, scénografů, grafiků a výtvarných umělců. O své hudbě mluví jako o „eastern folku“. Nový materiál zahrají Dingo třeba na festivalu Colours of Ostrava na stagi, kterou kurátoruje časopis Full Moon.

Vyšlo 7. června vlastním nákladem skupiny.

obal alba Pod coverem alba Vibes je podepsána šifra BRVR, repro: Facebook Magenta Sound

Pain x Magenta: Vibes

Pětadvacetiletý pražský rapper Pain náleží mezi největší talenty domácí scény. Technicky velmi nadaný MC s oblibou podniká výlety do žánrů jako jsou grime či drum’n’bass. Po předloňském dlouhohrajícím debutu Ksicht se pro své druhé album spojil s producentem, který si říká Magenta; i ten se nachází na rozhraní rapu a elektronické klubové hudby. Roku 2019 Pain & Magenta společně připravili EP Jiná vlna. Aktuální albový titul Vibes nejprve ohlásily klipové singly Tam a sem (Intro), 000 000 a Blessed. Na Vibes hostují zpěvák Sofian Medjmedj a rapper Blako. Ve skladbě Všude kudy dem se objevují MC Spyda, Brejchus, Rook, Batrs. Společná deska rappera Paina & Magenty se bude křtít 16. července v pražském Cross Clubu, kde bude poprvé k dispozici rovněž na vinylu.

Vyšlo 16. června vlastním nákladem autorů, v distribuce Universal.

obal alba Pěkný obal, ale na internetových „stopách“ vydávající značky Blue Lizard bohužel nelze dohledat, kdo jej vytvořil, repro: Bandcamp

Michal Rataj & Oskar Török: Letters From Sounds

Spojení současné jazzové trubky a ambientní elektroniky, to je společná deska Michala Rataje a Oskara Töröka. „Virtuózní dechový nástroj ve spojení s interaktivní elektronikou nás provede hudební krajinou od elektronického ambientu přes klubovou elektroniku až po současný jazz a akusmatickou hudbu,“ dočteme se v tiskové zprávě. Rataj a Török na Letters From Sounds navazují na předchozí projekty Points-Rataj Quintet a elektroakustické trio se saxofonistou Lubošem Soukupem. Ve dvojici však spolu nahrávali poprvé. Rataj (* 1975) je autorem převážně elektroakustické a instrumentální hudby (Česká filharmonie, PKF, ONO, Santa Rosa Symphony, Berg, Brno Contemporary Orchestra) a vystupuje jako zvukový performer. Často se pohybuje v projektech napříč žánry, v poslední době zejména s přesahy do improvizované hudby a současného jazzu. Oskar Török (* 1980) je slovenský trumpetista známý jako člen skupin Vertigo, Sato-San To nebo ze spolupráce s Beatou Hlavenkovou. Letters From Sounds vyšlo – kromě elektronické verze ke stažení – v limitované edici 300 CD s fotografiemi Kamila Vojnara. Křtít se bude 24. září na pražském festivalu Space X 2022.

Vyšlo 17. června na Blue Lizard.

obal alba Cover nahrávky ringings Američana Lloyda Dunna, který je „ukryt“ pod označením nula.cc. Autorství obalu neurčeno. Repro: Bandcamp

nula.cc: ringings

Za projektem nula.cc stojí v Praze dlouhodobě usazený americký multimediální umělec Lloyd Dunn (* 1957). V roce 1987 spoluzaložil s Johnem Heckem a Ralphem Johnsonem multimediální skupinu The Tape-beatles a začal vytvářet sérii děl zahrnujících zvukové a filmové koláže i živá vystoupení. Kromě toho je vydavatelem malonákladových periodik. Jako nula.cc publikuje od roku 2009 a pohybuje se převážně v oblasti ambientu. Vydal několik desítek nahrávek vesměs vlastním nákladem. Jeho nový počin ringings má základy v improvizacích, jež připravoval pro svoji dvacetihodinovou kompozici Beyond sublargo. „Mojí celoživotní vášní je zvuk kovu, do něhož se udeří, třeba zvonu. Jednou brzy ráno, když vycházelo slunce, mi to došlo, kdy jsem ve field recordings nahraných vloni v ruských klášterech, ve městech takzvaného zlatého kruhu, na jeden takový narazil. Rekontextualizoval jsem ho tak, abych ho zbavil zjevně náboženských podtextů, aniž bych ale vymazal emoční rezonanci,“ popisuje Dunn svůj nový počin.

Vyšlo 26. června vlastní nákladem autora.

Související