Život je hra vzestupů a pádů, hlásá nejslavnější fotbalový kouč současnosti Ted Lasso

Ted Lasso
Dáme to! Záběr ze seriálu Ted Lasso, foto: Apple TV+

Titul, který má po letošku na kontě dvě řady, patří ke korunním klenotům platformy Apple TV+. Loni se Lasso stal nečekaným diváckým miláčkem, letos potvrdil svou výjimečnost ziskem celkem sedmi cen Emmy. V čem spočívá šarm kníratého trenéra, který se z bizarních důvodů přesune od trénování amerického fotbalu k týmu britské Premiere League, aniž by o kopané cokoli věděl? Jednoduchost, optimismus, tah na branku, tak by se daly shrnout hlavní faktory. První sezona stála na vděčném konfliktu zdánlivě lehkomyslného outsidera s cizím a nepřátelským prostředím ostrovního fotbalu, který na kníratého prosťáčka s texaským přízvukem hledí s krajním opovržením.

Ted Lasso a jeho věrný ryšavý asistent Brendan nečelili jen nepřízni tisku, nýbrž především nedůvěře vlastních hráčů a manipulacím nové majitelky týmu AFC Richmond Rebeccy Welton, která se toužila pomstít exmanželovi prostřednictvím jeho milovaného klubu. Celá výchozí situace byla z hlediska akurátního realismu postavená na hlavu, a pokud seriál Ted Lasso od samého počátku něčím nebyl, pak relevantní reflexí prostředí vrcholového sportu. To volně karikoval po svém a používal je coby vděčné hřiště pro vztahové vzorce. Ano, nezdary stíhaný AFC Richmond jeví jistou inspiraci slavným „fotbalovým Jobem“ AFC Sunderland a jeho věrným, bezmála maloměstským zázemím (viz seriál Dycky Sunderland). Ale to jsou jen kulisy pro komediální duel bezedného amerického optimismu s chladnou ostrovní odměřeností.

Hlavní postava seriálu má téměř nonstop nasazený přívětivý úsměv. Příkoří, urážky a porážky přetavuje do optimistických proslovů a pozitivně nastavené mysli, která se vždy vrací k jedinému: Musíte věřit, držet při sobě, pak se vše zlepší. Ted Lasso je neúnavný motivační speaker, lidový psycholog, který se opírá o pozitivní motivaci a empatii namířenou i k těm, kteří ho upřímně nenávidí. A k údivu všech se houževnatost vyplácí a Richmond krok za krokem přechází na jeho stranu. Z nadávky „wanker“ se postupem času stává bezmála láskyplné oslovení. Tým rozdělený animozitami se semkne, a i když sezona vrcholí klíčovou porážkou, Ted Lasso z ní vychází jako morální vítěz.

Ted Lasso Jason Sudeikis v roli trenéra fotbalu, ať už tím termínem myslíme cokoliv. Záběr ze seriálu Ted Lasso, foto: Apple TV+

Druhá řada má kvůli tomu mnohem těžší pozici. Už se nemůže opřít o model „protagonista versus svět“, a pozornost se tak obrací ke vztahové dynamice uvnitř AFC Richmond a také k problematickému nitru hlavní postavy. Přestože tým začíná fungovat, neustálé předávání dobra si vybírá tvrdou daň na kouči, který se vedle osamělosti potýká i s úzkostí a nejistotou. Snaha neúnavně podpírat druhé vede k tomu, že Lasso se pomalu sám začíná hroutit.

Seriál nadále funguje jako svižný, lehkou rukou napsaný sitcom, zároveň ale vpouští dovnitř tragičtější podtóny a pokouší se i vypořádat se závažnými sociálními a politickými tématy. Pokud v něčem jeho metoda živé karikatury trochu kulhá, tak ve snaze postihnout kupříkladu zodpovědnost sportovních hvězd za stav třetího světa. Naopak seriózní psychologický podtón, snaha překročit vlastní temné stíny a stát se lepší verzí sebe sama seriálu vysloveně sedí, protože mu ještě víc umožňuje vyniknout v jeho nejsilnější disciplíně – v přesně načasovaných pozitivních katarzích. V tomto ohledu je oporou i druhé řady fotbalová hvězda v penzi Roy Kent, rozený bručoun a mizantrop, který se pod vlivem Teda a přítelkyně Keeley učí dávat najevo své vnímavé, laskavé já, i když se to neobejde bez přívalu vulgarit. Zatímco Lasso funguje jako rozzářený motivační řečník, Kent rozdává tvrdou lásku, hlavičky a objetí.

Ted Lasso Brett Goldstein, Juno Temple a Phil Dunster v seriálu Ted Lasso, foto: Apple TV+

Hlavní devízou Teda Lassa je vedle skvěle trefené sitcomové noty, která svou bezproblémovostí a rozjásaností odkazuje k devadesátým letům, především vynikající obsazení a herecké výkony. Jason Sudeikis ve svém ztvárnění Lassa vyvažuje prosťáčkovství a zranitelnost, Brett Goldstein si jako Roy Kent v některých momentech celou show emocionálně krade pro sebe. V podstatě každá figura je herecky trefená na přesnou hranu nadsázky a realismu, který dokáže v pravou chvíli dojmout. Ať už se jedná o mexického „Ježíše fotbalu“ Daniho, nepřístupnou Lassovu psycholožku doktorku Fieldston, spontánní šéfku richmondského PR Keeley nebo stále sebevědomější richmondskou majitelku Rebeccu. Ted Lasso funguje jako seriál o silných ženách, které přebírají iniciativu, aniž by tuto emancipační linii stavěl okatě na odiv.

Ted Lasso se hemží chytlavými figurami, vyniká snad předvídatelnými, ale skvěle realizovanými peripetiemi a nově i ambicemi být vedle feelgood titulu i něčím víc. Druhá řada částečně doplácí na větší tematickou rozvolněnost a nevyrovnanost. Platí však, že vedle očividných propadů má ještě více vrcholů, které si v ničem nezadají s kompaktnější první řadou. Nejen Lassova kariéra, ale i celý seriál se ocitá ve druhé sezoně na ještě divočejší horské dráze. Komediální závrať jednoznačně převažuje nad dramatickými propady. Fotbal je život. A život je hra plná vzestupů a pádů.

Ted Lasso / Ted Lasso (USA, 2020–2021, 2 sezony, 22 epizod, celková stopáž 12 hodin 33 minut)
Tvůrci:
Brendan Hunt, Bill Lawrence, Jason Sudeikis, Joe Kelly, scénář: Bill Lawrence, Jason Sudeikis, Joe Kelly, Jane Becker, Brett Goldstein, Bill Wrubel, Brendan Hunt, Leann Bowen, Ashley Nicole Black, Phoebe Walsh, Jamie Lee, režie: Tom Marshall, Declan Lowney, Elliot Hegarty, Zach Braff, M.J. Delaney, Ezra Edelman, Erica Dunton, Matt Lipsey, Sam Jones, kamera: David Rom, John Sorapure, Ryan Kernaghan, Vanessa Whyte, hudba: Marcus Mumford, Tom Howe, střih: Melissa McCoy. Hrají: Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Stephen Manas, Nick Mohammed, Bronson Webb, Juno Temple, Hannah Waddingham, Jeremy Swift, Teresa Mahoney, James Lance, Phil Dunster, Brett Goldstein, Toheeb Jimoh, Annette Badland, Kola Bokinni, Craig Conway, Shaun Prendergast a další.

Související