Začíná nový cyklus Česká detektivka. Jaromír 99 v ArtZóně. Mladý Franco Nero v thrilleru
ČT art v týdnu od 3.října
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 3. října, 22:55
Pitoreskní stominutový československo-západoněmecký film z roku 1968 podle románu Jana Weisse Spáč ve zvěrokruhu v režii Leopolda Laholy (1918–1968). Jonáš Rebenda žije podle toho, jaké je zrovna roční období – na jaře si hraje jako malé dítě, v létě je plný mladické síly, na podzim se z něj stává unavený, nemocný muž a na zimu se uchýlí do horské salaše, kde ulehá ke spánku. Jak prožít celý život za jediný rok? A lze navázat plnohodnotné vztahy s ostatními, když váš čas plyne prostě jinak?
Dramatik, prozaik a scenárista Leopold Lahola byl pozoruhodnou osobností. Narodil se v Prešově, jako Žid se štěstím přežil druhou světovou válku (v níž ztratil veškeré své příbuzenstvo), v roce 1949 se odstěhoval do Izraele, kde spoludefinoval tamní rodící se kinematografii. Později odešel do Spolkové republiky Německo a v šedesátých letech se pozvolna vrátil i na československou scénu. Premiéry filmu Sladký čas Kalimagdory, v níž diváci mohou v plejádě slovenských a německých herců spatřit mezi jinými i Magdu Vášáryovou, se Lahola nedožil – v lednu 1968 podlehl v Bratislavě infarktu, premiéra se konala o čtvrt roku později v Kolíně nad Rýnem.
Pitoreskní československo-západoněmecký film z roku 1968 Sladký čas Kalimagdory, foto: archiv ČT
Úterý 4. října, 20:15
Pozvání do ArtZóny přijal Jaromír 99. V devadesátých letech se prosadil jako zpěvák, skladatel a textař jesenické kapely Priessnitz, je ale také vyhledávaným komiksovým kreslířem. Mezi jeho nejznámější počiny patří Alois Nebel, kterého vytvořil společně s Jaroslavem Rudišem, ale třeba i komiksy Zámek, Zátopek nebo Věra Čáslavská.
Spolu s historičkou umění Pavlou Pečinkovou navštívíme výstavu výtvarnice Věry Novákové Via vitae v pražském Centru současného umění DOX. Rubrika fenomén se zaměří na filmovou gramotnost na českých školách. Měla by se vyučovat filmová výchova? Diskutovat bude koordinátorka mezinárodního vzdělávacího programu CinEd Eva Spilková a pedagožka FAMU Tereza Czesany. O filmové výchově si už teď můžete přečíst na našem webu.
Jaromír Švejdík při práci na komiksu o Emilu Zátopkovi. Záběr z dokumentu Jaromír 99 – tam odkud jsem, repro: ČT
Středa 5. října, 21:35
Česká detektivka (1/9)
Nový cyklus na ČT artu! V jeho prvním díle vás Ondřej Vetchý (který mimochodem hraje majora Kozáka v nyní uváděném seriálu České televize Případy 1. oddělení) provede detektivním světem cliftonek a Karla Čapka. Léon Clifton je fiktivní postava detektiva, kterého stvořili Jaroslav Pulda a Alfons Bohumil Šťastný, jeho fiktivní paměti vycházely mezi lety 1906–1911 v pražském nakladatelství Rudolfa Storcha. Karel Čapek se do dějin české detektivky zase zapsal zejména dvěma knihami povídek: Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. V nich (nejen) policejní úředník z Prahy doktor Mejzlík rozplétá záhadné každodenní události, ale také skutečné vraždy. Cyklus Česká detektivka vznikl na základě předloňské knihy Michala Jareše a Pavla Mandyse Dějiny české detektivky. Oba autoři také v cyklu režírovaném Adélou Sirotkovou vystupují.
Novým cyklem České televize vás provede Ondřej Vetchý, foto: Eva Koňaříková, archiv ČT
Čtvrtek 6. října, 22:15
Americko-izraelská minisérie z roku 2019 v režii Josepha Cedara a Tawfika Abu Waela. V létě roku 2014 ozbrojenci Hamásu unesou a zavraždí tři židovské mladíky. Izrael je šokován a otřesen. O dva dny později se v lese na západním okraji Jeruzalému najde upálené tělo palestinského teenagera. Simon, agent izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, se v následujících dnech pustí do vyšetřování případu. Kde leží spravedlnost, když na obou stranách umírají něčí synové? Jedná se o čtvrtý díl s názvem Šahíd úsvitu, předešlé epizody jsou dostupné v iVysílání.
Americko-izraelská minisérie z roku 2019 v režii Josepha Cedara a Tawfika Abu Waela Naši kluci, foto: archiv ČT
Pátek 7. října, 22:50
A vedle Sladkého času Kalimagdory ještě jeden film z roku 1968, tentokrát italsko-francouzský mysteriózní thriller režiséra Elia Petriho (1929–1982); tvůrce, který kromě jiného získal Zlatou palmu v Cannes (Dělnická třída kráčí do ráje, 1971) i Oscara za zahraniční film (Podivné vyšetřování, 1969). V Tichém místě na venkově prochází expresionistický malíř tvůrčím blokem, už několik měsíců nedokončil žádný obraz. Život v přepychovém bytě uprostřed Milána, který sdílí se svou zámožnou přítelkyní a agentkou v jedné osobě, ho přivádí k šílenství. Přesídlí proto svůj ateliér do zpustlé vily na benátském venkově v naději, že tam se jeho stav zlepší. Jenže stále víc se propadá do tajemného příběhu o mladé a tragicky zesnulé šlechtičně, která v jeho vile zemřela na sklonku války… Elio Petri do hlavních rolí obsadil Franca Nera a Vanessu Redgraveovou. Petri detektivní linku doplnil o esejistický rozměr, kdy se ptá, zda je v dnešním světě tvůrčí svoboda vůbec možná a za jakou cenu jí lze dosáhnout. I tak bývá Tiché místo na venkově řazeno k takzvaným giallo filmům. To byl filmový a literární žánr typický pro italskou kulturu šedesátých a sedmdesátých let. Giallo filmy se vyznačují krvavými scénami, stylizovanou kamerou, důrazem na atmosféru a neobvyklou hudbou, erotickou tematikou. Mimochodem: hudbu k Tichému místu na venkově napsal Ennio Morricone.
Italsko-francouzský mysteriózní thriller režiséra Elia Petriho Tiché místo na venkově, foto: archiv ČT
Sobota 8. října, 21:45
Komedie z roku 2017, režírovaná Olegem Borščevským, je autorským projektem ukrajinského zpěváka, herce a performera Mychajla Chomy (* 1983), který alter ego Dzidzia původně vytvořil pro vystupování se stejnojmennou kapelou. Kariéra oblastního zpěváka Dzidzia je v troskách, stejně jako jeho nedostavěná hacienda, na niž mu půjčila jeho matka a teď chce dluh splatit. Dzidzio navíc ještě naboural luxusní vozidlo místního mafiána, který po něm vymáhá tři tisíce eur. Kde na to všechno vzít? Dzidzio vidí svou šanci v pašování cigaret do Polska. Dzidzio pašerák se stal nejnavštěvovanějším ukrajinským filmem všech dob, získal také ocenění diváků v obnovených Národních filmových cenách Ukrajiny zvaných Zlatá káča.
Dzidzio pašerák je druhým z filmů v rámci cyklu Říjen s Ukrajinou, který představuje některá díla soudobé ukrajinské kinematografie. Tím prvním bylo 1. října psychologické drama Mariny Stěpanské Střemhlav o náhodném setkání v nočním Kyjevě, které navždy změní dva životy. Rodinné drama Hnízdo hrdličky (režie Taras Tkačenko) přijde na řadu 15. října. Sérii uzavře 22. října film Čerkasy, inspirovaný skutečnými událostmi, k nimž došlo v únoru 2014, kdy ze země po kyjevských protestech utíká bývalý prezident Viktor Janukovyč (režie Tymur Jaščenko).
Komedie z roku 2017 Dzidzio pašerák, režírovaná Olegem Borščevským, je autorským projektem ukrajinského zpěváka, herce a performera Mychajla Chomy, foto: archiv ČT
Neděle 9. října, 21:35
Neskutečný život Bustera Keatona
Americká komedie z roku 1957 inspirovaná životem a filmy hvězdy němého filmu Bustera Keatona (1895–1966), známého pod přezdívkou „Kamenná tvář“. Joseph Frank Keaton se narodil do rodiny varietních umělců, kočoval s nimi po Spojených státech a odmala s nimi také vystupoval na jevišti pod značkou Tři Keatonové. Když mu byl necelý rok, spadl ze schodů, ale jako zázrakem se mu vůbec nic nestalo – proslulý kouzelník Harry Houdini, se kterým jeho otec právě vystupoval, tehdy zvolal: „My, what a buster!“ Od té doby mu nikdo neřekl jinak. Poté, co otec Bustera začal holdovat alkoholu natolik, že to znemožnilo společné vystupování Keatonů, se mladý komik rozhodl pro sólovou dráhu a jejich rodinná formace se rozpadla. Bezejmenný hrdina se spláclým kloboukem se však brzy stal jednou z nejoblíbenějších filmových postav tehdejší doby. V této filmové komedii, která se skutečným příběhem proslulého tvůrce nakládá spíše volně, hlavní postavu ztvárnil komik a tanečník Donald O’Connor.
Donald O’Connor jako Buster Keaton, vlastním jménem Joseph Frank Keaton, foto: archiv ČT