Největší show Pražského výběru, osudové ženy Charlieho Chaplina a dva chlapci jsou si Blízko
ČT art v týdnu od 22. července
Tento týden si připomeneme sedmdesátku skladatele a zpěváka Michaela Kocába, kterou ČT art oslaví koncertním filmem kapely Pražský výběr. Sedmdesátiny slaví i operní režisér David Radok, kulturní kanál proto uvádí jeho dokumentární portrét. A premiérově se na obrazovkách objeví snímek Blízko či dokument o Charlie Chaplinovi.
Pondělí 22. července, 22:20
David Radok pohledem Jána Sebechlebského
Operní režisér David Radok oslaví 28. července 70 let. ČT art v předstihu uvádí jeho třináctiminutový dokumentární portrét od režiséra Jána Sebechlebského z cyklu GEN (Galerie elity národa), který vznikl v roce 2002. Dokument zachycuje pozoruhodné rodinné zázemí Radoka, který je synem známého divadelního i filmového režiséra a zakladatele Laterny magiky Alfréda Radoka i synovcem divadelníka a teoretika Emila Radoka. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 rodina emigrovala do Švédska, kde měl Alfréd Radok domluvenu režii v Göteborgu v divadle Folkteater. A právě v Göteborgu David Radok v roce 1980 debutoval jako operní režisér – jednalo se o inscenaci opery Medium od Gian Carla Menottiho v Göteborské opeře. Poté režíroval na významných skandinávských scénách na padesát inscenací oper od raného baroka až po současnost. Od roku 1991 působí také v Česku.
Režisér David Radok v roce 2017 při přebírání slovenské divadelní ceny DOSKY za režii opery Antonia Vivaldiho, foto: TASR / Profimedia
Pondělí 22. července, 22:40
Belgické comig-of-age drama z roku 2022 o přátelství a blízkosti dvou dospívajících chlapců je ověnčené festivalovými cenami (například z Cannes) a bylo také nominované na Oscara coby nejlepší zahraniční film. Snímek rezonoval i v českém prostředí, například režisér Tomasz Wiński (Hranice lásky, 2022) v anketě Práva přiznal, že v něm tento snímek zanechal hluboký zážitek.
Chlapci Léo a Rémi jsou si blízcí. Prožívají spolu chlapecká dobrodružství, posléze se ale dostávají do věku, kdy věcem začínáme dávat jména. Co mezi nimi vlastně je? Hluboké přátelství, nebo láska? Po bezstarostných prázdninách přicházejí školní dny a s nimi i všetečné otázky a ironické poznámky spolužáků. Rémi si jich zdánlivě nevšímá, ale Leo začíná pochybovat. Touží zapadnout do chlapeckého kolektivu. Jedinečná blízkost mizí, dětství končí a dospívání oběma uštědří těžkou ránu.
Belgický režisér Lukas Dhont (celovečerní debut Dívka z roku 2018) natočil citlivý portrét dospívání, který vyniká civilností, neobvyklou empatií a překvapivými hereckými výkony mladých debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele. Jan Jaroš v recenzi na webu ČT art o snímku Blízko píše: „Režisér postihl s nemalým podílem úžasně bezprostředního herectví obou dětských představitelů výraznou zranitelnost zjitřeného raného pubertálního věku“.
Z filmu Blízko, foto: Archiv ČT
Úterý 23. července, 20:15
Francouzská dokumentární série z roku 2021 ukazuje zákulisní dění v jedné z nejnavštěvovanějších kulturních památek Evropy – Versailles. Tam se neustále něco děje, neboť každý den se o chod tamního paláce i rozlehlého parku stará celá armáda lidí. Ti poprvé svolili, aby někdo nahlédl do zákulisí jejich každodenní práce.
Z dokumentární série o zákulisí zámku ve Versailles, foto: Archiv ČT
Středa 24. července, 21:10
Alegría, španělsky Radost, je představením kanadské novocirkusové společnosti Cirque du Soleil (Sluneční cirkus). Show nemá rámcový příběh. Řada fantaskních postav zde prožívá vlastní minipříběhy: průvodci po celém večeru jsou svérázný uvaděč Fleur a elegantní Bílá zpěvačka, která má své černé alter ego. Doplňují je půvabné nymfy a obtloustlý, avšak hbitý pomocník Tamir. Výraznými postavami jsou Staří nostalgičtí ptáci, kteří se tu a tam pletou ostatním umělcům do řemesla, zhlíží se v rámech bez zrcadel a chovají se, jako by jim stále patřila budoucnost. Prvořadou složkou představení jsou ale artistická čísla: létání na hrazdách i na gumových lanech, hadí žena, žonglování s ohnivými tyčemi či originální trampolínová „křižovatka“.
Alegría patří mezi nejúspěšnější a nejdéle hraná představení Cirque du Soleil. Premiéru měla v roce 1994 v Montrealu a od té doby se hraje prakticky nepřetržitě až dosud. Televizní záznam vznikl během turné v australském Sydney v červnu 2001. Arénovou verzi show, která se od původní verze i od uváděného záznamu v některých detailech liší, mohli poprvé zhlédnout čeští diváci koncem května 2012 v Praze.
Záběr z inscenace Alegría, foto: Archiv ČT
Středa 24. července, 22:40
Geniální přítelkyně III (4/8): Studená válka
Třetí řada seriálu, adaptující předposlední knihu oceňované tetralogie Eleny Ferrante s názvem Příběhy těch, kteří odcházejí, a těch, kteří zůstanou, měla světovou premiéru v únoru 2022. Nyní ji můžete celou zhlédnout v iVysílání, nebo každou středu na ČT art. Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu komplikovaná léta sedmdesátá. Elena a Lila se místo snů dospívání musí vypořádat s deziluzí dospělosti. Některé věci se však nemění… Ve čtvrtém dílu opouští Elena Neapol a vrací se do Florencie.
Záběr ze třetí řady seriálu Geniální přítelkyně, z dílu Studená válka, foto: Archiv ČT
Čtvrtek 25. července, 22:10
Americký dokument z roku 2021 představuje trochu jiný pohled na život nejslavnějšího komika všech dob, Charlieho Chaplina, od jehož narození letos v dubnu uplynulo 135 let (narodil se 16. dubna 1889 a zemřel 25. prosince 1977). Zaměřuje se totiž na jeho rodinné vazby, zejména na jeho osudové ženy. Dozvíme se více o jeho matce, s níž strávil nuzné a neveselé dětství, poznáme jeho osudové ženy, jeho potomky, a dokonce i jednu kamarádku z dětství. Chybět nebudou ani ukázky z filmů a vzácné záběry z natáčení.
Plakát k dokumentu, foto: Archiv ČT
Sobota 27. července, 20:15
Pražský výběr – Symphony Bizarre
Rockový muzikant a zpěvák Michal Kocáb oslaví 28. července sedmdesátiny a ČT art při té příležitosti uvádí netradiční televizní pojetí velkolepého koncertu Pražského výběru z O2 arény z prosince 2016. Tehdy slavila kapela čtyřicet let existence a ke svému výročí připravila show s Českým národním symfonickým orchestrem, americkým dirigentem a řadou výjimečných hostů a scénických nápadů. Náročnou choreografii pomáhal tvořit Yemi AD, designér Martin Hruška zase připravil monumentální pódium o rozměrech 50 krát 43 metrů. Pražský výběr se sešel ve složení Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok, Klaudius Kryšpín, Jiří Hrubeš a jako hosté vystoupili Vojta Dyk, Jana Kratochvílová, Gabriela Beňačková, Ondřej Soukup, Iva Pazderková nebo Miloš Kopecký.
„Chtěli jsme mít monumentální koncert, bizarní, šílený, hlučný. Během příprav jsme přidávali jeden zběsilý nápad za druhým, vystoupení začalo růst pod rukama a bylo nám jasné, že ho musíme nějak vytesat do kamene, zfilmovat. Tak jsem obstaral 35 kamer,“ vzpomíná Michael Kocáb, který se chopil režie televizního zpracování. „Symphony Bizarre není klasický dokument a není to ani záznam koncertu. Postaral jsem se o obrazovou složku a hudební editaci, zvukový mistr Michal Pekárek to skvěle zmixoval a můj syn Miki vytvořil zvukové efekty. Vyrobili jsme jakýsi novotvar; koncertní film, audiovizuální počin, kde není místo pro oddech,“ dodává Kocáb.
Plakát ke koncertnímu filmu, foto: Archiv ČT
Neděle 28. července, 20:15
Osmidílná dokumentární série režisérů Viktora Polesného, Jiřího Datla Novotného a Aleny Činčerové z roku 1999 mapuje spletitou cestu slavného autorského divadla, které u nás naplno odstartovalo vznik divadel malých forem a jež letos na podzim oslaví 65 let od svého založení. Semafor byl fenomén, který ovlivnil několik generací a pro každou z nich je reprezentován někým trochu jiným. Pro jednoho to byl třeba Jiří Grossmann a Miloslav Šimek, pro jiného Josef Dvořák, pro většinu pak Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Právě příběh této tvůrčí dvojice a vrcholné éry divadla před srpnem 1968 je tématem třetího dílu série.
Semafor slaví výročí a Jiří Suchý nemůže chybět. Fotografie z dokumentárního cyklu Semafor atd., foto: Archiv ČT