TOP 5 nejčtenějších rozhovorů Artu v roce 2024
Podívejte se na pět nejčtenějších rozhovorů, které jsme pro vás letos na webu ČT art připravili. Možná vám některý z nich unikl, nebo si jej jen rádi připomenete.
1. Můj film o Libuši Jarcovjákové je víc o člověku, než o fotografii, říká režisérka Klára Tasovská
Režisérka Klára Tasovská, foto: Tereza Kopelentová
Do kin letos vstoupil povedený dokument o fotografce Libuši Jarcovjákové s názvem Ještě nejsem, kým chci být. Natočila ho režisérka Klára Tasovská, která film sestavila z téměř tří tisíc fotografií a z úryvků z fotografčiných deníků.
Manželé Kudláčovi, foto: Tereza Kopelentová
Složil hudbu k řadě filmů, například k Poslednímu závodu nebo ke Krajině ve stínu, za niž roku 2020 získal Českého lva. Skládá i pro divadlo, za hudbu k inscenaci Bakchantky získal letos Cenu divadelní kritiky. Se skladatelem Jakubem Kudláčem vedla rozhovor jeho žena, publicistka. Díky tomu se dozvíme i to, na co se ho lidé obvykle neptají.
Designérka nejen tramvají, lanovek a vibrátorů Anna Marešová, foto: Lenka Bukačová
Navrhuje dopravní prostředky i ženské intimní pomůcky. Designérka Anna Marešová nedávno vysoutěžila novou lanovku na Ještěd. Lanovka na Petřín, kterou navrhla, se co nevidět začne vyrábět. Tramvaj T3 Coupé, která je rovněž z její dílny, čas od času brázdí Prahu.
4. Zvykli jsme si, že máme všeho příliš mnoho, říká německý filmový režisér Wim Wenders
Wim Wenders s cenou za celoživotní dílo, kterou získal letos v prosinci na vyhlášení Evropských filmových cen, foto: EFA
Němec Wim Wenders, jeden z nejvýznamnějších i nejplodnějších filmových režisérů, příští rok oslaví osmdesátku. Jeho zatím poslední snímek Dokonalé dny byl loni oceněn v Cannes a letos nominován na Oscara, vedle toho Wenders sbírá také sošky za celoživotní dílo. Jednu přebral i teď, v prosinci, od Evropské filmové akademie (EFA), kterou v roce 1989 pomohl založit.
5. Nakladatel Zdeněk Křenek: Tradiční sběratelé drahých knih pozvolna vymírají
Zdeněk Křenek na výstavě knih svého nakladatelství Aulos v Památníku písemnictví / Muzeu literatury. Foto: ČT art – Josef Chuchma
Třicet let nakladatelské činnosti, padesát knih. Zdá se to málo? Jenže nejde o knihy běžné. Zdeněk Křenek takříkajíc na vlastní triko, bez dotací, po celou tu dobu vydával bibliofilie, kdy každý jednotlivý exemplář stojí tisíce. Kdo byli a jsou jeho zákazníci? Jak se trh proměňoval v čase? O tom s nakladatelem hovořil Josef Chuchma.