TOP 5 nejčtenějších článků Artu v roce 2022

Nejčtenější články na ČT art
repro: ČT art

1. Obrovské prachy a strašlivé nepochopení Amazon Studios při adaptaci Tolkiena

prsteny moci Je to výpravné. V popředí (třetí zleva) Maxim Baldry a (druhá zprava) Cynthia Addai-Robinson. Ze seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, foto: Amazon Studios

Seriál streamovací služby Prime Video na motivy knih J. R. R. Tolkiena byl jedním z nejočekávanějších projektů letošního roku. Namísto triumfu seriálové tvorby jsme se však bohužel od Amazon Studios dočkali katastrofy, jejíž hořkost paradoxně tiší jen její ohromující rozsah.

2. Případ Roubal není žádný velký filmový případ. Je to šedivý produkt

Případ Roubal Hynek Čermák v titulní roli minisérie Případ Roubal, foto: TV Nova – Voyo

Tuzemská placená streamovací platforma Voyo letos odstartovala nabídku své ambiciózní původní tvorby hranou třídílnou minisérií o proslulém českém vrahovi devadesátých let. Před čtvrtstoletím býval stejně zvrhle populární jako Kajínek. Zatímco ten je dnes na svobodě a o seriálu rozumuje na svém YouTube kanálu, Ivan Roubal je šest let po smrti.

3. Případ: Ponorka – seriál, který mohli natočit právě asi jen Seveřané

vyšetřovací tým Vyšetřovací tým. Zleva Nikolaj Storm (hraje jej Hans Henrik Clemensen), šéf Jens Møller (Søren Malling), Maibritt Porseová (Laura Christensenová) a Musa Amin (Dulfi Al-Jabouri). Záběr ze seriálu Případ: Ponorka, foto: archiv ČT – Henrik Ohsten

Dánsko-švédský šestidílný seriál Případ: Ponorka, se vyznačuje tím, že od počátku divák ví, nebo vědět může, jak to dopadne. Jde o hranou rekonstrukci případu, který v roce 2017 vstoupil v téměř celosvětovou známost a informace o něm lze nalézt během několika kliknutí myší.

4. Komentář: Na zdání záleží. Poznámky k filmu Síla, v němž se předvádí kritik Kamil Fila

Kamil Filla Usilovný vylepšovatel svého těla Kamil Fila. Záběr z filmu Síla, foto: Artcam Films

Dokumentarista Martin Mareček pět let sledoval určitá počínání filmového kritika, publicisty a feministického aktivisty Kamila Fily. „Kamil Fila je člověk ‚od filmu‘ a před kamerami vystupuje. Nemůže nevědět, co kamera umí. Jestliže sám inicioval natáčení – a je lhostejné, že původně zamýšlel, aby byl zdokumentován proces posilování jeho těla, zatímco režisér Mareček tento záběr rozšířil o Filu ‚jako takového‘ – byla v tom potřeba sebeprezentace,“ napsal o filmu Josef Chuchma.

5. Esej: Na bolesti je nejlepší, když ustane. Přestaňme si ji romantizovat

Lady Gaga Lady Gaga. Stala by se americká zpěvačka tak úspěšnou, pokud by na počátku kariéry nezažila sexuální násilí? Velmi nemístně položená otázka! foto: Norbert Schoerner

„Vím, že se říká, že pro umění se musí trpět, že jinak to není skutečné umění. Já tomu nevěřím. Tohle je určitě nejlepší album, co jsem kdy udělala, a v té době jsem byla nejšťastnější, ” vyprávěla v roce 2015 hudebnice Kate Bush o vzniku alba Hounds of Love. Narážela na rozšířený stereotyp, který předpokládá, že umění pocházející z bolesti je intenzivnější, zajímavější a esteticky hodnotnější. Bolest jako by člověku zaručovala jedinečnou perspektivu ve vnímání světa.

Související