TOP 5 nejčtenějších rozhovorů Artu v roce 2022

Nejčtenější rozhovory na artu 2022
repro: ČT art

1. Detox českého rapu. Rozhovor s rapperkou Arletou, která válcuje sexismus

Rapperka Arleta Rapperka Arleta, foto: Markéta Sehnalová

„Sama nevím, proč jsem si vybrala zrovna rap, když tam jako žena musím mít opravdu ostré lokty,” uvažuje čtyřiadvacetiletá pražská rapperka Arleta, která podle svých slov nemá ráda konflikty. Přitom si svoji pozici příliš neusnadňuje ani tématy, o kterých rapuje.

2. Anonymní výtvarník Timo:  Na deprese a smutky nefunguje smajlík, ale poslech Bacha

Timo Timova stopa v ulici Lesnická, Brno, 2021, foto: archiv umělce

Brněnský streetartista s pseudonymem Timo začal tvořit kolem roku 1996. Do širšího povědomí se dostal krátkými básněmi a stylizovanými obrazy doplněnými výstižnými hesly, či přepracovanými logy, objevujícími se v městské krajině. V roce 2019 vyšla kniha b jako brno, která se věnuje jeho dílu. V kombinaci s aurou anonymity není tento tvůrce ničím méně než legendou. I z toho, jak některá jeho díla postupem času dále nabývají na významu, není těžké pochopit, proč tomu tak je.

3. Daniel Krejčík: Heterosexuálního mladíka hraju málokdy, Absolvent je změna

Daniel Krejčík Daniel Krejčík před představením Kdo zabil mého otce, foto: Kateřina Zemanová

„Měl jsem pocit, že vše, co se na jevišti odehrává, musím odžít vlastním tělem. Dnes už vím, že stačí, když pláče divák,“ říká herec Daniel Krejčík, když vzpomíná na nelehkou dobu před premiérou inscenace Dánská dívka. Letos hrál v Divadle Na Fidlovačce hlavní roli Benjamina v inscenaci Absolvent.

4. Čtyřiadevadesátiletá výtvarnice Věra Nováková: Mít před sebou každý den nový smysl

Věra Nováková Věra Nováková ve výstavě Via vitae, která se letos uskutečnila v Centru současného umění DOX, Praha, foto: ČTK – Michal Krumphanzl

„Měla jsem výhodu, že jsem byla vyvržená ze společnosti,“ říká Věra Nováková. Paradox tohoto vyjádření vystihuje její přístup ke světu a hlavně sálající vnitřní svobodu. Malířka nesnáší slovo normální – zavání jí normami a škatulkováním lidské individuality. Možná i proto významně obohatila české výtvarné umění dvacátého století. A ještě zdaleka nekončí.

5. Vladimir 518: Chápat architekturu ulehčuje život ve městě

Vladimir 518 Vladimir 518, foto: Tereza Kopelentová

Jeden z nejznámějších tuzemských rapperů letos vydal ve svém labelu Big Boss knihu Architektura 58–89, která představuje unikátní kolekci dobových materiálů a ukazuje půvab a invenci české architektury vznikající navzdory limitům minulému režimu. Kde se vzal Vladimirův vztah k architektuře?

Související